Na czym polega nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy może spowodować wiele nieprzyjemnych objawów i utrudniać wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, co jest szczególnie groźne w przypadku dzieci. Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić? Czy nietolerancja laktozy jest być dziedziczna?

Objawy nietolerancji laktozy

Od pewnego czasu odczuwasz ból brzucha, dokuczają Ci biegunki, mdłości, wymioty Ii masz gazy? Jeśli objawy te przybierają na sile po zjedzeniu mlecznego jogurtu lub innego produktu zawierającego laktozę, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie cierpisz na nietolerancję tego składnika. Do najczęściej spotykanych symptomów należy również podrażnienie błony śluzowej jelit, wzdęcia, odbijanie, czy napadowe kolkowe bóle brzucha. Nietolerancja laktozy może przyczyniać się do powstania innych poważnych schorzeń – zespołu jelita nadwrażliwego, astmy, a nawet rozwinięcia się egzemy, dlatego nie można jej lekceważyć.

Kiedy powstaje nietolerancja laktozy?

Laktoza jest dwucukrem mlecznym, który naturalnie występuje w mleku krowim. Problem z trawieniem laktozy ma miejsce wtedy, gdy organizm nie produkuje laktazy – specjalnego enzymu rozkładającego cukier mleczny na glukozę i galaktozę. Pojawiają się wtedy nieprzyjemne dolegliwości, których nasilenie jest uzależnione od stopnia deficytu laktazy. Często zdarza się bowiem, że organizm ją wytwarza, ale w niedostatecznej ilości. Jak podkreślają lekarze, nietolerancja laktozy może być zarówno przekazywana dziedzicznie, jak i wywołana wcześniej przebytymi schorzeniami, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna czy celiakią.

Jak łagodzić objawy nietolerancji?

Konieczne jest oczywiście wykluczenie z diety produktów zawierających mleko i jego przetwory – jest to również niezbędne do prawidłowego zdiagnozowania nietolerancji laktozy (tzw. próba eliminacji). Mleko można zastąpić napojami roślinnymi – np. sojowym. Na rynku znaleźć można również suplementy zawierające laktazę, które pomagają łagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Trzeba również przestrzegać diety i wybierać warzywa zielonolistne, strączkowe, ryby, a także orzechy.

Interesuje Cię tematyka związana ze zdrowiem? Przeczytaj również o przyczynach występowania i objawach nadżerki.