Gojenie ran. Co zrobić, by nie pozostał po nich ślad?

Jak świat światem drobne rany bywają codziennością zarówno naszą, jak i naszych dzieci. Otarcia, skaleczenia, oparzenia to elementy naszego życia, których trudno uniknąć. Warto zatem wiedzieć, jak należy postępować w przypadku różnego rodzaju ran, jak je opatrywać oraz co zrobić, by przyspieszyć ich gojenie. Nie każdy uraz bowiem musi się kończyć wizytą na pogotowiu.

Rodzaje ran, które nam grożą na co dzień

Rana jest to przerwanie anatomiczne ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika uszkadzającego. W zależności od sposobu działania siły, a także mechanizmu jej działania, rozróżniamy klasyczne typy ran:

  • cięte;
  • kłute;
  • postrzałowe;
  • tłuczone;
  • szarpane;
  • kąsane.

W domu najczęściej mamy do czynienia z ranami ciętymi, kiedy to np. skaleczymy się przy krojeniu chleba. Podobnie możemy doświadczać ran tłuczonych w przypadku kiedy np. dojdzie u nas do silnego uderzenia lub kąsane w przypadku ugryzienia przez zwierzę. W przypadku ran głębokich należy niezwłocznie zadzwonić po karetkę lub zawieźć osobę poszkodowaną na pogotowie.

Opatrywanie ran

Aby zrozumieć, jak dobrze i skutecznie leczyć rany, należy poznać kolejne etapy ich gojenia.

Etapy gojenia ran możemy podzielić na:

  • krzepnięcie krwi – w ciągu pierwszych kilku minut urazu płytki krwi zaczynają przyklejać się do uszkodzonego miejsca. To aktywuje płytki krwi, które zmieniając się w amorficzny kształt, bardziej odpowiedni do krzepnięcia i uwalniając sygnały chemiczne, inicjują krzepnięcie.
  • miejscowy stan zapalny – martwe oraz uszkodzone komórki są usuwane razem z bakteriami oraz innymi patogenami.
  • proliferacja – dochodzi do odkładania kolagenu, tworzy się ziarnina, w efekcie czego rana się obkurcza.
  • przebudowa – dochodzi do dojrzewania komórek. Niepotrzebne komórki są usuwane.

Aby skutecznie udzielić pierwszej pomocy, należy przede wszystkim ranę przemyć, najlepiej za pomocą soli fizjologicznej. Jeśli rana mocno krwawi należy nałożyć na nią gazę jałową, a także uciskający opatrunek.

Jak przyspieszyć regenerację skóry?

Leczenie ran oraz tempo ich gojenia zależy od ich rodzaju, zakażenia oraz wielkości. Kluczowym momentem jest założenie poprawnie opatrunku oraz dokładne oczyszczenie rany tak, aby nie pozostały w niej groźne dla zdrowia bakterie. Aby przyspieszyć i wspomóc regenerację skóry warto sięgnąć po nowoczesny plaster w żelu, który tworzy przezroczystą warstwę ochronną odporną na działanie wody. Utrzymanie rany w suchości wspomaga proces regeneracji skóry. Plaster w żelu ponadto jest wygodny w użyciu, wspomaga proces gojenia, a także chroni dane miejsce przed ponownym otwarciem rany, co często się zdarza np. przy ranach dłoni.