Ginekologia plastyczna to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin chirurgii estetycznej i ginekologii. Wchodzące w jej zakres zabiegi skierowane są do pań, które ze względu na wadliwą budowę intymnych części ciała odczuwają duży dyskomfort psychiczny, wpływający na jakość pożycia seksualnego i mogący mieć finał w znacznym pogorszeniu relacji z partnerem. W poniższym artykule znajdziemy istotne informacje na temat dwóch zabiegów ginekologii plastycznej: hymenotomii i hymenoplastyki.
Czym jest hymenotomia?
Zabieg hymenotomii polega na usunięciu błony dziewiczej. – U większości kobiet błona dziewicza ulega rozerwaniu podczas pierwszego stosunku, niekiedy dochodzi do tego wcześniej, np. w wyniku intensywnej aktywności fizycznej lub masturbacji – mówi specjalista Kliniki Ziemlewski. – Zdarza się również, że błona jest częściowo lub całkowicie zrośnięta, przez co niepodatna na naturalne rozerwania – kobiety dotknięte taką przypadłością odczuwają ból podczas współżycia, a także ból podbrzusza i parcie na pęcherz. Najpoważniejszym problemem przy takiej wadzie jest jednak fakt, że zrośnięta błona dziewicza blokuje odpływ śluzu i krwi menstruacyjnej – nagromadzenie się tych substancji w kanale pochwowym może łatwo stać się przyczyną infekcji.
Jak wygląda zabieg?
Przygotowania do zabiegu obejmują między innymi: morfologię krwi z rozmazem, pomiar glukozy oraz analizę moczu. Tydzień przed zabiegiem pacjentka nie powinna używać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, pić alkoholu ani palić tytoniu. Sam zabieg trwa od 40 do 60 minut, przeprowadza się go przy użyciu skalpela bądź lasera, którymi nacina się błonę na kształt krzyża. Fałd śluzówki, który był przyczyną problemu, zostaje usunięty, po zabiegu na miejsce cięcia nakładane są szwy samorozpuszczalne. Pacjentka do zabiegu poddawana jest znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu.
Czym jest hymenoplastyka?
Hymenoplastyka to zabieg odwrotny do hymenotomii, polegający na rekonstruowaniu błony dziewiczej – dokonuje się tego poprzez zszycie strzępów skóry pozostałych po przebiciu błony. Do kogo jest skierowany ten zabieg? Wbrew pozorom wykonuje się go bardzo często, zazwyczaj ze względów religijnych – popularny jest szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie integralność błony jest dowodem niewinności i warunkiem zamążpójścia. W Polsce oraz w krajach Zachodu często decydują się na niego panie, które utraciły dziewictwo w wyniku gwałtu – ma im on pomóc przepracować związaną z tym traumę – lub chcą symbolicznie zacząć nowe życie u boku nowego partnera.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg odtworzenia błony dziewiczej trwa od 30 do 50 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Strzępy naturalnej błony są w jego trakcie naciągane i zszywane przy pomocy rozpuszczalnych nici w ten sposób, aby pośrodku został niewielki, elastyczny otwór. W kilka godzin po operacji pacjentka może opuścić klinikę. Pierwszy stosunek można odbyć dopiero około dwóch tygodniu po zabiegu – wrażenia są takie same jak podczas inicjacji seksualnej.