Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, które trwa całe życie. Obecnie wciąż nie ma na nie skutecznego leku. Terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Pierwsze symptomy występują u dzieci między 6. a 7. rokiem życia. Jak rozpoznawać AZS? Jakie są jego główne objawy? Jak można łagodzić zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry dotyka 1/5 populacji ludzi na całym świecie, z czego większość stanowi płeć żeńska. Wraz z biegiem lat choroba może wygasać, a jej objawy stawać się mniej uporczywe. Jednak, aby skóra dobrze wyglądała, a symptomy schorzenia nie były dokuczliwe należy zapewniać jej odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim wymaga ona regularnego natłuszczania, szczególnie po kąpieli czy pływaniu w basenie.

Przyczyny AZS

Pomimo wielu teorii na temat tego, że atopowe zapalenie skóry jest spowodowane przez nadmierną higienę, to badania naukowców pokazują, że chodzi o geny. Zdolność do atopii jest dziedziczona genetycznie, czego przykładem jest np. katar sienny lub/i astma. Na to schorzenie częściej zapadają dzieci mające dużą wagę urodzeniową oraz te karmione mlekiem krowim przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Lekarze zaznaczają, że objawy choroby się równoważą. Jeżeli występuje silna astma, to znacznie mniej jest uszkodzona skóra. Działa to również na odwrót, w zależności od postępowania schorzenia. W związku z tym nietolerancja laktozy może również towarzyszyć AZS.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Pierwszym symptomem AZS jest uporczywe swędzenie, które nie tylko przeszkadza w codziennych obowiązkach, ale również przeszkadza podczas snu. Z czasem skóra robi się bardzo wysuszona, a pod kolanami i w zgięciach pojawiają się czerwone krostki, które zmieniają się w ropne grudki. W bardziej zaawansowanych stadiach na ciele chorego pojawiają się czerwone plamy przypominające liszaj. Taki stan jest określany jako erytrodermia.

Po drapaniu pozostają widoczne ślady, tzw. przeczosy. Z czasem skóra robi przezroczysta i podobna do pergaminu, a co za tym idzie – widać przez nią wyraźnie żyły.

Jakie leczenie stosować?

Terapia atopowego zapalenia skóry nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od stanu pacjenta i zaawansowania schorzenia. W przypadku łagodnego AZS zalecane są kremy i maści przeciwzapalne, które mają działanie takie jak środki sterydowe, ale nie niszczą skóry. Znaczną poprawę wnoszą leki immunosupresyjne i tabletki przeciwalergiczne.

W przypadku bardzo zaawansowanych etapów choroby stosowane są sterydy. Jednak przerwanie terapii może spowodować wówczas nawrót choroby i to w jeszcze cięższej odsłonie. U wielu osób zalecana jest także psychoterapia. Wynika to z faktu, że stres i nadmierna presja mogą powodować nasilanie się objawów schorzenia.

Domowe sposoby można natomiast wykorzystywać do łagodzenia przyczyn powstawania symptomów AZS. Wśród zalecanych rozwiązań jest kąpanie się w krochmalu czy kisielu z siemienia lnianego. Chorzy powinni unikać preparatów wykonanych na spirytusie.

Więcej na temat chorób skóry, możliwości leczenia atopowego zapalenia skóry oraz sposób łagodzenia objawów tego schorzenia można znaleźć na stronie kobiecosc.info.