Nitonakrętki – o czym trzeba pamiętać?

Edukujecie się właśnie w tym temacie? Wszystko jest spowodowane tym, że chcecie korzystać jedynie z najwyższej jakości elementów? Co zatem warto wiedzieć na temat nitonakrętek? Czym cechują takie akcesoria? Jakie wyróżniamy rodzaje nitonakrętek? Czytając poniższy wpis dowiecie się również o zastosowaniu tych akcesoriów.

Czym cechują się nitonakrętki?

Nitonakrętka to rodzaj tulejki. Konstrukcja tych elementów sprawia, że możliwe jest na przykład łączenie cienkiej blachy, w której nie ma żadnej sposobności do tego, żeby wykonać nagwintowanie otworu. Z czego składają się nitonakrętki? To 3 części: gwintowana i niegwintowana cienkościenna, a także kołnierz. Jak wygląda montaż elementów tego typu? Warto poznać krok po kroku ten proceder. W pierwszej kolejności należy wkręcić – od strony kołnierza – nagwintowany trzpień. Następnie istotne jest to, by osadzić nitonakrętki w specjalnym otworze. Co dzieje się dalej? Montażyści dociskają je do materiału (za pomocą kołnierza). Potem odbywa się spęczenie (w wyniku powrotnego ruchu trzpienia). Na ostatku trzeba zaś pamiętać o usunięciu trzpienia – poprzez jego wykręcanie.

Jakie są natomiast główne zalety takich akcesoriów? To między innymi szerokie zastosowanie. Poza tym bardzo prosta obsługa i relatywnie szybki montaż, który dodatkowo może być zautomatyzowany.

Zobacz aktualną ofertę – nitonakrętki od Stalmut.

Rodzaje i zastosowanie nitonakrętek

Wyróżniamy rozmaite rodzaje dzisiaj opisywanych elementów. Bardzo popularne są nitonakrętki wykonane ze stali nierdzewnej. To na przykład elementy zrywalne z łbem stożkowym. Posiadają one normy DIN 7337/ISO 15978 – ustanowione kolejno przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, a także Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Na rynku znajdują się również akcesoria realizowane przy użyciu aluminium. Jak jeszcze dzielimy nitonakrętki? Także pod kątem wyglądu kołnierza. Wyodrębniamy nitonakrętki z kołnierzem grubym, wpuszczanym oraz cienkim. Akcesoria mogą być również stożkowe, cylindryczne itp. Warto tutaj wspomnieć o rodzaju zakończenia. Można bowiem spotkać się z nitonakrętkami zamkniętymi oraz otwartymi. Fachowcy wyróżniają te akcesoria również w kontekście rozmiaru – jest on natomiast określany przy pomocy skali od M3 do M12.

Gdzie natomiast najczęściej są stosowane nitonakrętki? Specjaliści – biorąc pod uwagę rozmaite branże – coraz bardziej doceniają właśnie elementy tego konkretnego typu. Zwracają uwagę na uniwersalność, łatwą pracę itp. Nitonakrętki są zatem często wykorzystywane w budownictwie oraz szeroko rozumianym przemyśle.