Jak zminimalizować ryzyko powstania próchnicy? Oto sprawdzone sposoby

Próchnica jest dolegliwością stomatologiczną występującą zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Metody minimalizowania ryzyka jej wystąpienia są bardzo łatwe do codziennej realizacji. W jaki sposób możemy ustrzec się przed próchnicą?

Próchnica jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości stomatologicznych. Jej powstanie może mieć wiele przyczyn, na rozwój wpływa równie wiele czynników. Jak zatem możemy zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy? Oto sprawdzone sposoby.

Zrozumieć próchnicę

Przede wszystkim powinniśmy jednak zrozumieć, w jaki sposób powstaje próchnica oraz jakie czynniki mają największy wpływ na jej rozwój. Już sama wiedza o tej dolegliwości stomatologicznej pozwoli nam w znaczny sposób zminimalizować ryzyko powstania próchnicy, chociażby przez zwrócenie uwagi na szkodliwe praktyki.

Rozwój próchnicy uzależniony jest od czterech czynników: mniejsze znaczenie ma podatność zębów oraz czas, z kolei zasadniczymi czynnikami są cukry i bakterie, których są w stanie inicjować procesy związane z powstawaniem próchnicy. Bakteriami najistotniejszymi w tym kontekście są L. Acidophilus czy paciorkowce, które poprzez metabolizowanie cukrów wytwarzają kwas inicjujący próchnicę. Rozwojowi sprzyja chociażby nieprawidłowa higiena jamy ustnej i zakwaszone środowisko szkliwa zębów.

Zobacz ofertę – Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – chirurgia, protetyka, wybielanie i wiele innych

Znaczny wpływ na rozwój próchnicy mają również cukry znajdujące się w pokarmach. Tutaj najistotniejsze znaczenie mają sacharoza, glukoza i fruktoza. Cukry mogą wpływać na bakterie, między innymi poprzez przyśpieszenie metabolizmu.

Ostatnimi czynnikami powodującymi próchnicę są wrodzona podatność, która bardzo często ma podłoże genetyczne, a także czas. Wszystkie wymienione wyżej czynniki muszą istnieć w wymiarze długotrwałym, by mogły zainicjować się procesy próchnicotwórcze.

Jak uchronić się przed próchnicą?

Najważniejsza zasada mogąca zminimalizować ryzyko powstania próchnicy dotyczy higieny jamy ustnej. Profilaktyka próchnicy w znacznej mierze oparta jest o szczotkowanie zębów prawidłową techniką co najmniej dwa razy na dzień, nitkowanie pozwalające na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz o regularne wizyty u stomatologa, dzięki którym wyleczymy wszelkie dolegliwości już w zarodku.

Czyszczenie jamy ustnej po każdym posiłku pozwala pozbyć się zbędnych bakterii i cukrów w znacznej mierze wpływających na procesy inicjujące próchnicę. Zadbanie o prawidłową technikę szczotkowania również nie pozostaje bez wpływu na higienę jamy ustnej – w tym miejscu warto zauważyć, że większość osób w dalszym ciągu szczotkuje zęby tą metodą, którą robiły to w dzieciństwie. Technik szczotkowania jest wiele, dlatego powinniśmy jak najszybciej zaktualizować swoją wiedzę.

Metody minimalizowania ryzyka powstania próchnicy są bardzo łatwe w przestrzeganiu; wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej w taki sposób, w jaki polecają to lekarze stomatolodzy. Jeżeli dołożymy do tego regularne wizyty u dentysty, to możemy mieć pewność, że nasze zęby będą zdrowe nawet przy większej wrodzonej podatności zębów na próchnicę.

Artykuł powstał przy współpracy z https://novodent.com.pl/