Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Dyspaurenia to dolegliwość, z którą boryka się niestety wiele par. To nic innego jak ból podczas stosunku seksualnego.Jej efektem zwykle jest niechęć do jakichkolwiek zbliżeń, co odbija się na związku. Dyspaurenia może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Skąd się bierze? Czy możemy jej jakoś zaradzić?

Ból podczas stosunku może mieć wiele przyczyn. Zwykle wiąże się on z różnymi schorzeniami okolic intymnych, stanami zapalnymi czy zakażeniami. Nie powinniśmy tego bagatelizować. Chodzi nie tylko o prawidłowe relacje w związku, ale przede wszystkim o nasze zdrowie.

Suchość pochwy

Zwykle niewystarczające nawilżenie pochwy wiąże się ze zbyt krótką grą wstępną, przez co kobieta jest niedostatecznie podniecona. Stres czy zmęczenie również mogą mieć na to wpływ. W późniejszym wieku suchość pochwy może być związana z okresem menopauzalnym. Kobiety borykają się wówczas z atrofią pochwy, która jest skutkiem niedoboru estrogenów. Ale suchość pochwy może dotyczyć też młodych kobiet, które uprawiają zawodowo sport. Ponadto na zbyt małe nawilżenie mogą wpływać leki, chemioterapia, a także zaburzenia hormonalne.

Infekcje intymne

Bakterie, wirusy i grzyby wywołują rozmaite infekcje. Najczęściej problem bólu z powodu tych dolegliwości dotyczy kobiet. U mężczyzn rzadko występują jakiekolwiek objawy infekcji. Najczęstszymi infekcjami są m. in.:

  • drożdżyca – może pojawiać się w wyniku antybiotykoterapii, cukrzycy, niedoczynności tarczycy czy ciąży. U kobiet objawia się swędzeniem, upławami, obrzękiem sromu oraz pieczeniem. Mężczyźni borykają się z zaczerwienieniem i swędzeniem żołędzi;
  • chlamydioza – wywołuje ją bakteria zwana chlamydią. Najczęściej możemy się nią zarazić drogą płciową. U kobiet głównymi objawami są bóle brzucha, gęste upławy, swędzenie i pieczenie pochwy oraz krwawienia. U mężczyzn najczęściej występuje ból podczas oddawania moczu;
  • rzęsistkowica – schorzenie przenoszone drogą płciową. Głównymi objawami są pieniste, żółtozielone upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także świąd i ból w czasie oddawania moczu;
  • opryszczka narządów płciowych – stres, infekcje czy nadmierne opalanie mogą wywoływać swędzące pęcherzyki, które później zmieniają się w bolesne nadżerki.

Alergie

Jedną z przyczyn bólu podczas stosunku mogą być różne alergie. Nowe mydło, perfumowany żel pod prysznic, lateks czy choćby proszek do prania. Te czynniki uczulające sprawiają, że odczuwamy nie tylko ból w okolicach intymnych, ale także pieczenie.

Endometrioza

Endometrioza związana jest z nieprawidłowym umiejscowieniem elementów śluzówki. Komórki błony śluzowej wędrują w głąb organizmu, tworząc guzki, które krwawią i przyczyniają się do powstawania torbieli i stanów zapalnych. Przy endometriozie ból może nasilać się w konkretnych pozycjach. 

Głęboka penetracja

Często kobiety odczuwają ból w czasie głębokiej penetracji. Może to być związane m. in. z zapaleniem przydatków. W takiej sytuacji należy udać się bezzwłocznie do ginekologa.

Oczywiście to tylko jedne z wielu przyczyn. Więcej informacji znajdziecie na stronie: hydrovag.pl. Niezależnie od przyczyny, warto udać się do lekarza, by pozbyć się problemu.