Dieta seniora – jak powinna odżywiać się osoba starsza?

Wraz z upływem czasu, w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian. Osoba starsza potrzebuje innej diety niż dziecko, czy dorosły. Każdy, kto chce mimo upływu lat cieszyć się dobrym zdrowiem i prawidłową kondycją powinien zacząć zwracać uwagę na swoją dietę. To, jakie produkty spożywamy, w jakich ilościach, regularność naszych posiłków oraz wiele innych czynników wpływają na stan naszego organizmu. Jaka powinna być dieta dla seniora? Jakie produkty powinny się w niej znaleźć? Na czym się skupić Podpowiadamy.

Wraz z upływem czasu, w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian. Osoba starsza potrzebuje innej diety niż dziecko, czy dorosły. Każdy, kto chce mimo upływu lat cieszyć się dobrym zdrowiem i prawidłową kondycją powinien zacząć zwracać uwagę na swoją dietę. To, jakie produkty spożywamy, w jakich ilościach, regularność naszych posiłków oraz wiele innych czynników wpływają na stan naszego organizmu. Jaka powinna być dieta dla seniora? Jakie produkty powinny się w niej znaleźć? Na czym się skupić Podpowiadamy.

Zmiany w organizmie

Starzenie to proces nieodwracalny. Jeśli teraz nas nie dotyczy, to z pewnością w przyszłości przekonamy się, co oznacza. Dotyczy on nie tylko wyglądu, ale również narządów wewnętrznych oraz komórek mózgowych. Jedną z podstawowych kwestii jest oczywiście dość spore ograniczenie aktywności fizycznej. Ma ono zastosowanie w większości przypadków.

Jak skomponować dietę dla seniora?

Często w podeszłym wieku obserwujemy trudności w poruszaniu się, a także ograniczoną samodzielność. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jelit u osób starszych. Seniorzy często borykają się również ze zmniejszoną ilością wydzielanej przez nich śliny oraz ograniczeniem funkcjonowania enzymów trawiennych. Dlatego osoby starsze bardzo chętnie wybierają produkty, które nie sprawiają problemów z trawieniem – lekkie zupy i inne potrawy, pozbawione surowych warzyw i owoców oraz produktów, zawierających błonnik. Jednym z ograniczeń w pożywieniu osób starszych mogą być różnego rodzaju choroby. Często występować może cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia gospodarki lipidowe czy brak wydolności pracy nerek. Wszystkie te problemy sprawiają, że seniorzy sięgają po produkty, które nie będą pogarszać ich samopoczucia.

Dieta seniora – na czym się skupić?

Skomponowanie diety idealnej dla seniora może być nieco problematyczne. Dlaczego? Z prostej przyczyny – należy uwzględnić w niej wszelkie nietolerancje, problemy trawienne oraz choroby i związane z nimi ograniczenia. Ważne, by w diecie seniora zachować pewnego rodzaju standardy, do których osoba starsza jest przyzwyczajona. Na starość bardzo trudno jest przyzwyczajać się do nowych rzeczy, dlatego warto ich unikać. Chęć wprowadzania zmian, szczególnie tych dość radykalnych, może skutkować zamykaniem się na nie i niechęć. Warto wybierać produkty, które senior lubi, ale również te, które dostarczą mu właściwej ilości witamin i składników odżywczych. Niezwykle istotne jest, by w diecie seniora znalazły się również produkty kiszone. Soki z kiszonek i syropy owocowe z pewnością powinny znaleźć się w diecie dla seniora.

Warto mieć świadomość, że dieta dla seniora musi być lekkostrawna i jednocześnie urozmaicona, tak, by wspomagała funkcjonowanie całego organizmu oraz pomagała w walce z chorobami i różnego rodzaju dysfunkcjami. O ile to możliwe, warto zachęcać seniora do aktywności fizycznej. Powinna ona być przeznaczona do możliwości ruchowych osoby starszej.