Odbiór twarzy nowo poznanej osoby w dużej mierze zależy od wyglądu jej nosa. Skupia on uwagę, gdyż jest położony w centralnej części twarzy. Nie zawsze można ukryć jego niedoskonałości makijażem. Nie jest to możliwe w przypadku, kiedy jest nadmiernie duży, krzywy, czy z garbkiem. Wiele osób ma kompleksy z tego powodu. Z pomocą przychodzi chirurgia estetyczna.
Kiedy mówimy o operacji nosa kostnego?
Operacje estetyczne nosa mogą ingerować w jego budowę chrzęstną lub kostną. O operacji nosa kostnego mówimy wtedy, gdy ma ona na celu zmianę budowy rusztowania kostnego. Efektem takiej operacji może być diametralna zmiana wyglądu nosa. Pozwala ona na zlikwidowanie garba nosowego, wypełnienie wgłębienia, zmianę ustawienia, wyrównanie symetrii i zmniejszenie nosa. Często łączy się ją z poprawą funkcji narządu oraz z całkowitą zmianą jego wyglądu. Przeprowadza się wówczas równocześnie operację nosa kostnego i jego części chrzęstnej.
Na czym polega rhinoplastyka?
Plastykę nosa kostnego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Rhinoplastyce poddać się mogą kobiety w wieku powyżej 16 roku życia i mężczyźni po osiągnięciu pełnoletności. Spowodowane jest to tym, że dopiero w takim wieku osiąga się ostateczny wygląd nosa, a proces rozwoju i wzrostu kości jest zakończony. Częstym wskazaniem do zabiegu są wypadki i urazy, w których doszło do uszkodzenia nosa. Zabieg polega na złamaniu kości i złożeniu jej tak, by otrzymać oczekiwane rezultaty. Zakładane są szwy, a nos usztywniony zostaje opatrunkiem. Dobę po zabiegu pacjent wraca do domu. Szwy zdejmowane są po 7 dniach, a opatrunek po 10. Ostateczne efekty widoczne są w pełni dopiero po kilkunastu miesiącach. Lista placówek przeprowadzających operacje nosa kostnego znajduje się na stronie: tourmedica.pl.
Chociaż rhinoplastyka refundowana jest tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. uszkodzenia powypadkowe, coraz więcej osób decyduje się zabieg z powodów estetycznych. Ładny nos zmienia wygląd całej twarzy, dlatego w przypadku kompleksów, tak radykalna zmiana może być korzystna.
Warto również dowiedzieć się więcej na temat poprawy uzębienia. Pomoże w tym artykuł: Aparaty ortodontyczne – czy na pewno są bezpieczne dla naszych zębów?