Gry edukacyjne dla dzieci z obniżoną koncentracją

Jeśli dziecko nie radzi sobie z nauką i przynosi do domu niskie oceny, a na dodatek tempo jego aktywności jest spowolnione i łatwo się zniechęca w przypadku drobnych niepowodzeń, oznacza to, że może być ofiarą przejściowego spadku koncentracji. Zaburzenia koncentracji u dzieci zdarzają się na skutek wielu rozmaitych czynników, takich jak między innymi: wzrost tempa życia, specyfika zmian społecznych, ale niekiedy powody mogą być związane z osłabieniem organizmu, na przykład w sezonie wiosennym lub też jesiennym. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że najprostszą metodą, by poradzić sobie z zaburzeniami koncentracji u dzieci, są gry edukacyjne.

Wybór odpowiedniej gry edukacyjnej

Działanie, które dąży do zminimalizowania osłabionej koncentracji, polega w dużej mierze na: wysiłku, wytrwałości oraz opiera się również na jasno określonych regułach. Gry edukacyjne należą więc do rozwiązań, które idealnie wpisują się w ten schemat. Proponując jednak dziecku konkretną grę, musimy pamiętać o tym, by była ona dla niego atrakcyjna. Nie możemy bowiem zmuszać go do wykonywania aktywności, której nie lubi. Zadbajmy więc o to, by wybrana przez nas rozrywka edukacyjna odpowiadała charakterowi dziecka, temperamentowi oraz jego zainteresowaniom, wystrzegając się tego, co może okazać się dla niego nużące. W przeciwnym razie osiągniemy efekt odwrotny od oczekiwanego, a zmuszanie dziecka do oddawania się rozrywce, której nie cierpi, z pewnością nie rozwiąże problemu obniżonej koncentracji.

Popularne rodzaje gier edukacyjnych

Na rynku istnieje całe mnóstwo rozmaitych gier, jak między innymi: planszówki, zgadywanki, układanki, klocki lub też puzzle. Równie imponujący jest wybór tematyki samych gier. Wszytko zależy więc przede wszystkim od wieku dziecka oraz jego hobby. Niektóre z nich pozwalają ćwiczyć zarówno pamięć, jak i spostrzegawczość oraz refleks. Należy jednak pamiętać, że aby zwalczyć obniżony stopień koncentracji u naszego dziecka, warto zachęcać je do systematycznego grania.

Przede wszystkim wyrozumiałość

Ważniejsze niż wybór odpowiedniej gry edukacyjnej jest jednak podejście rodzica do problemu zaburzeń koncentracji. Musi on bowiem być wyrozumiały dla swojej pociechy i nie okazywać zniecierpliwienia, kiedy dziecko nie będzie potrafiło przywołać pewnych rzeczy ze swojej pamięci lub też zapomni, jak wykonuje się daną czynność. Krytyka dziecka może negatywnie wpłynąć na jego dalszy rozwój i sprawić, że pociecha zamknie się w sobie, nie chcąc rozmawiać ze zbyt wymagającym rodzicem. Należy, oczywiście, pomagać dziecku w zwalczaniu przykrych dolegliwości, ale nie wolno robić tego w sposób zanadto inwazyjny. Trzeba dać dziecku odczuć, że jest się po jego stronie i stoi się za nim murem.