Kiedy warto udać się do dermatologa?

Problemy zdrowotne dotyczą nie tylko narządów wewnętrznych czy układu ruchu, ale również skóry. Zaczerwienienie, swędzenie czy wypryski to dolegliwości, których nie należy bagatelizować. Nieleczone mogą przekształcić się w chorobę przewlekłą albo skutkować szpecącymi bliznami. Jakie objawy skórne powinny zaniepokoić? Kiedy iść z nimi do dermatologa?

Jak dbać o piękną i zdrową cerę?

Kto nie marzy o gładkiej i zdrowej cerze? Na jej wygląd ma wpływ wiele czynników. O tym, czy łatwo się przesusza, czy raczej ma tendencję do przetłuszczania, czy dopadnie ją trądzik młodzieńczy albo łuszczyca, decydują przede wszystkim geny. Na ostateczny wygląd wpływa jednak także właściwa pielęgnacja.
Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, trzeba regularnie ją oczyszczać, nawilżać i odżywiać. Ważne jest, by stosować wysokiej jakości kosmetyki dopasowane do rodzaju cery. Równie istotne, by w razie wystąpienia niepokojących symptomów, jak najszybciej zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Objawy skórne, które powinny zaniepokoić

Gałęzią medycyny, która specjalizuje się we wszelkich dolegliwościach skórnych, jest dermatologia. Lekarze tej specjalizacji potrafią ocenić rodzaj cery, a także zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości. Zajmują się zarówno nagłymi problemami, jak stan zapalny czy wysypka, jak i chorobami przewlekłymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.
Do wizyty u dermatologa powinny skłonić wszelkie dolegliwości dotyczące skóry. To mogą być zaczerwienienie, stan zapalny, świąd, nadmierne łuszczenie się czy przesuszanie, ale też wypadanie włosów, nowe znamiona czy brodawki.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Aby skorzystać z usług dermatologa na NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Chcąc trafić od razu do gabinetu specjalisty od problemów skórnych, można skorzystać z wizyty prywatnej w jednym z wielu profesjonalnych gabinetów dermatologicznych.
Podczas wizyty dermatolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie wykona badanie dermatoskopem, czyli urządzeniem pozwalającym z bliska przyjrzeć się zmianom skórnym. W razie potrzeby zaleci inne badania, by prawidłowo zdiagnozować pacjenta i zalecić mu odpowiednie leczenie dotyczących go problemów dermatologicznych.