Obuwie sportowe – najważniejszy element treningowego ubioru

Dobierając strój na trening zacząć należy od obuwia sportowego. Jest ono podstawą – źle dopasowane buty mogą przyczynić się do poważnych kontuzji.

Podeszwa ma znaczenie

Wybierając obuwie sportowe, przede wszystkim powinniśmy zacząć od zerknięcia na podeszwę buta. To będzie pierwsza wskazówka, która podpowie nam jaki model powinnismy wybrać. Buy treningowe, nadające się na do fitnessu, kickboxingu czy na siłownię będą miały płaską podeszwę. Natomiast obuwie do biegania jest specjalnie wyprofilowane, tak aby dawać jak największe wsparcie palcom i pięcie, a więc częściom stopy, które w czasie biegania są najbardziej obciążone. Dlatego też, decydując się na treningi, powiniśmy zainwestować w buty odpowiednie do uprawianego przez nas sportu, a nawet, jeśli zajdzie taka potrzeba – w kilka par.

Dopasowywanie obuwia sportowego

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakupy w salonie sportowym czy w sklepie internetowym, trochę czasu należy poświęcić dopasowaniu obuwia. Po pierwsze, jak już wspomniano, zwróćmy uwagę na wyprofilowanie podeszwy, tak aby wspierała ona te części stopy, które są najbardziej obciążone. Po drugie, warto znać specyfikę swojego ciała. Każdy z nas inaczej stawia stopy, co najlepiej widać bo obuwiu codziennym. Niektórzy szybciej ścierają fleczki, jeszcze inni bardziej obciążają wewnętrzną część stopy co widać po butach rozbitych po wewnętrznych stronach. Ponieważ uprawiając sport, obciążamy stopę i narażamy się na kontuzję, powinniśmy zadbać o to, aby ta część stopy, na którą jest większy nacisk była dodatkowo zabezpieczona. Jeśli na przykład bardziej opieramy się w większym stopniu na zewnętrznej stornie stopy potrzebujemy obuwia, które ma elastyczną podeszwę, żeby zamortyzować nacisk jaki powstaje w czasie ruchu. Z kolei sztywniejsza podeszwa będzie lepsza dla osób, które obciążają bardziej wewnętrzną krawędź stopy. Takie buty powinny być jednak elastyczne w okolicach palców.
Przymierzając obuwie sportowe, wybierajmy modele jak najlżejsze, wykonane z materiałów chłonących wilgoć – dzięki temu unikniemy obtarć i odparzeń. Warto wiedzieć, że po treningu stopa może być nieco obrzmiała, co może nawet nie będzie widoczne, ale na pewno odczuwalne, jeśli nasze buty będą „na styk”. Nie mogą być one zbyt przylegające, powinno być trochę luzu w palcach, a jednocześnie, pięta musi być stabilna i dobrze trzymana. Buty powinniśmy mierzyć na skarpetki treningowe, najlepiej po południu, rano bowiem stopa jest mniej zmęczona, a co za tym idzie – mniejsza.

Marka ma znaczenie

Warto, wybierając obuwie, zdecydować się na markę, która specjalizuje się w ubraniach i obuwiu sportowym. Dlaczego? Ponieważ takie firmy wykorzystują technologie, które pozwalają na produkcję butów wysokiej jakości, chroniących stawy przed przeciążeniem, urazami. Świetnie sprawdza się na przykład obuwie Puma. Wytwarzane jest ono z wysokogatunkowego tworzywa i w sposób zapewniający odpowiednie wsparcie i amortyzację w czasie ćwiczeń. To naprawdę istotne kwestie, ponieważ nieprawidłowe ułożenie stopy może być fatalne w skutkach także dla kolan i bioder, prowadzić do kontuzji i w efekcie narażać nas na rehabilitację i przymusową przerwę w treningach.

Warto zajrzeć na portal eObuwie.Jest tam dostępny szeroki wybór różnych modeli i marek, dzięki czemu z ławością wybierzemy coś dla siebie.