Jakie szkolenia dla firm warto zorganizować?
Największym potencjałem przedsiębiorstwa są jego pracownicy. Jeśli są dobrze wyszkoleni oraz zmotywowani do działania, przynosi to firmie wyłącznie korzyści. Jeśli natomiast nie mogą rozwijać się i realizować swoich pasji, także firma stoi w miejscu i nie może się poszczycić niezwykłymi dokonaniami. Dlatego rozsądni szefowie szkolą kadrę.
Kiedy odbywają się szkolenia w firmie?
Wszystko zależy tak naprawdę od specyfiki danej firmy. Szkolenia mogą odbywać się dla całego zakładu lub dla konkretnych grup pracowniczych, np. kadry zarządzającej. Niektóre szkolenia mają charakter cykliczny, czyli odbywają się raz na jakiś czas w ustalonych odgórnie terminach, Szkolenia mogą prowadzić kierownicy poszczególnych jednostek lub trenerzy z firm zewnętrznych, które specjalizują się w przygotowywaniu pracowników firm do wykonywania powierzonych im zadań.
Czasem kursy odbywają się doraźnie i są reakcją na zmiany zachodzące w porządku prawnym lub zasadach dotyczących specyfiki danego zawodu. Np, szkolenia takie mogą odbywać się dla nauczycieli i pedagogów w związku ze zmianą programów nauczania lub dla prawników i pracowników kancelarii prawnych w związku z aktualizacją przepisów kodeksowych. Szkolenie dla ogółu pracowników przydaje się wtedy, gdy należy wdrożyć jakieś nowe rozwiązania lub innowacyjne technologie, z których do tej pory nie korzystano.
Jakie kursy dla pracowników wybrać?
Oferta kursów jest bardzo bogata. Coraz więcej też pojawia się firm, które oferują kompleksowe szkolenia łącznie z zapewnieniem obiektów i sal konferencyjnych. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się kursy dotyczące obsługi komputera i maszyn biurowych oraz obsługi IT, gdyż coraz więcej firm wdraża zaawansowane systemy informatyczne.
Na porządku dziennym są szkolenia w branży handlowej, ponieważ każdy, kto pracuje w zawodzie sprzedawcy powinien znać przynajmniej podstawy skutecznego marketingu. Niektóre przedsiębiorstwa kierują swoich pracowników na doszkalanie po to, aby mogli wykonywać obowiązki na określonych stanowiskach. Mogą to być np. szkolenia sep, kursy obsługi wózków widłowych czy prasy przemysłowej.
Czy szkolenia dla firm mogą odbywać się zdalnie?
Pandemia koronawirusa mocno zmieniła rynek pracy. Przede wszystkim, wiele zakładów skierowało swoich pracowników do domów, umożliwiając im pracę zdalną. Trudno było wówczas również organizować masowe szkolenia.
Dlatego też więcej szkoleń odbywało się poprzez media społecznościowe czy komunikatory wykorzystujące zarówno fonię, jak i wizję. Szkolenia dla firm w formie videokonferencji zyskały rzeszę zwolenników. Są one jak najbardziej uprawnione pod warunkiem, że chodzi o przekazywanie wiedzy teoretycznej, gdyż praktyka wymaga osobistego udziału kursantów.