Najczęściej popełniane błędy przy wyborze okien PCV – Podpowiadamy na co uważać

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiednich okien PVC do domu nie jest niczym trudnym. W rzeczywistości jednak, często popełniamy błędy, które w znacznym stopniu odbijają się na komforcie naszego życia. W końcu mieszkając w domu w zacisznej okolicy mamy zupełnie inne potrzeby, niż na dziesiątym piętrze w centrum dużego miasta. Na co powinniśmy uważać przy kupnie?

Energooszczędność i szczelność

Mimo że współczynnik przenikania ciepła zarówno ramy okiennej i szyby (zwany współczynnikiem Uw) jest jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien, często błędna decyzja może odbić nam się czkawką. Współczynnik Uw świadczy o termoizolacji okna – im jest on niższy, tym mniej ciepła będzie uciekać z domu w chłodne dni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien on wynosić mniej niż 1,1. W przypadku dobrze zabezpieczonych okien, zapewniających wysoką termoizolację, jak np. okna Perfekt będące flagowym produktem firmy Ekoplast, oscyluje on w okolicach 0,65. Za najcieplejsze uznawane są okna trzyszybowe, w których zadbano o odpowiednią szczelność, którą zapewnia dobrze dopasowany system uszczelek i solidne okucia.

Częstym błędem jest wybór okien o najwyższej klasie przepuszczalności powietrza w domach bez wentylacji mechanicznej. Wówczas, o ile okna nie są dodatkowo wyposażone w nawiewniki, nie ma szans na doprowadzenie do pomieszczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza bez otwierania okna lub korzystania z funkcji mikrowentylacji.

Przepuszczalność światła oraz energii promieniowania słonecznego

Te parametry są szczególnie ważne w przypadku okien położonych w południowej części naszego domu. Często nie bierzemy tego pod uwagę przy wyborze stolarki okiennej. Jednak posiadając okna o wysokiej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego w słoneczny zimowy dzień więcej światła wpadnie do pomieszczenia, dzięki czemu mamy szansę na dodatkowe dogrzanie go, a co za tym idzie – zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Czynnik ten staje się jednak problematyczny w lecie, kiedy pomieszczenie nagrzewa się do wysokich temperatur, powodując dyskomfort u mieszkańców z powodu nadmiernego przegrzania. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest instalacja dodatkowych przesłon w postaci rolet. Warto pomyśleć o tym jeszcze na etapie wymiany stolarki okiennej, ponieważ daje nam to możliwość montażu rolet nakładanych, które instalowane są bezpośrednio na profilu ramy okna.

Zabezpieczenie antywłamaniowe

Montaż systemów antywłamaniowych w oknach nie będzie konieczny, jeśli mieszkamy na najwyższym piętrze wieżowca. Może się jednak przydać w domu lub mieszkaniu położonym na parterze, by uniemożliwić włamywaczowi dostanie się do wnętrza przez okno. Z tego powodu dobrym pomysłem jest instalacja okien wyposażonych w specjalne antywłamaniowe okucia. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowania, gdy ktoś będzie chciał dobrać się do naszej własności.