Zalety regularnego czyszczenia wentylacji

Wentylacja to rozwiązanie, które pozwala na pracę w komfortowych warunkach poprzez dostarczenie do pomieszczeń czystego, chłodnego powietrza o odpowiedniej temperaturze. To wszystko jednak jest możliwe, jeśli jest ona regularnie serwisowana. Jakie są zalety regularnego czyszczenia wentylacji? Czego można uniknąć, jeśli zadbasz o to, by zawsze twoja wentylacja była w pełni sprawna? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Czytaj dalej!

Zalety regularnego czyszczenia wentylacji – niższe koszty

Jeśli dbasz o swoją wentylację regularnie, czyszcząc ją i serwisując, to łatwo możesz się domyślisz, że w dłuższej perspektywie możesz oszczędzić naprawdę sporo. Jak to możliwe, skoro każda kontrola i czyszczenie wentylacji to kolejny wydatek? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosto. Wentylacje mechaniczne to nie tylko kanały, które wystarczy wyczyścić, by wszystko działało sprawnie. To również centrale wentylacyjne i szereg skomplikowanych komponentów, które mogą ulec uszkodzeniu. Ich wymiana lub naprawa to ogromny wydatek.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nieprzeciążanie ich zbyt dużym zanieczyszczeniem. Warto również wspomnieć, że zabrudzone i nie w pełni sprawne wentylacje generują znacznie większe zużycie energii elektrycznej. Wzrost zużycia energii o kilkanaście procent to zauważalny koszt. Należy również zauważyć, że w czyszczenie wentylacji mechanicznej, która dawno nie była poddawana serwisowaniu może przebiegać znacznie dłużej, a tym samym być dłuższą przerwą w produkcji. Warto więc regularnie czyścić wentylacji, by ograniczyć swoje koszty i wydłużyć życie jednostki wentylacyjnej. To jednak nie jedyna zaleta takiego rozwiązania.  Więcej o czyszczeniu wentylacji przeczytasz na www.brawent.pl

Unikniesz pożaru regularnie czyszcząc wentylacji

W kanałach wentylacyjnych gromadzą się wszystkie zanieczyszczenia, jakie znajdują się w hali produkcyjnej lub innym obiekcie przemysłowym. Bardzo często poza tłustymi zabrudzeniami jest to również kurz i drobne drobinki, które podczas ciągle tarcia o siebie mogą doprowadzać do powstawania iskier, a tym samym stwarzać ryzyko pożaru. Zagrożenie życia pracowników, jak i utrata sprzętu to ogromne straty dla firmy. Warto dodać, że brak regularnego czyszczenia wentylacji, czyli doprowadzenia do jej niesprawności może skutkować brakiem odszkodowania. Lepszym wyjściem jest więc regularna, przynajmniej coroczna kontrola wentylacji i zastosowanie się do zaleceń specjalistów. W niektórych przypadkach, gdy zabrudzenia w hali są spore może okazać się, że konieczne jest przeprowadzanie kontroli częściej.

Regularne czyszczenie wentylacji to troska o zdrowie pracowników

W przypadku regularnego czyszczenia wentylacji zaletą jest jednak coś więcej – zdrowie pracowników. Kanały wentylacyjne są siedliskiem grzybów, wirusów i bakterii, które mogą mieć niezwykle negatywnych wpływ na drogi oddechowe pracowników. Mogą one doprowadzić do szeregu infekcji i alergii, które początkowo mogą skutkować spadkiem koncentracji i wydajności, a w dłuższej perspektywie również zwolnieniami lekarskimi. Warto więc zadbać o zdrowie pracowników i swój interes poprzez regularne czyszczenie wentylacji.

Jak przebiega czyszczenie wentylacji

W przypadku czyszczenia wentylacji zawsze warto postawić na profesjonalną firmę, które posiada nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale także wysokiej klasy sprzęt, który umożliwi kompleksowe przeprowadzenie czyszczenia. W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie inspekcji wizyjnej z wykorzystaniem niewielkich robotów wyposażonych we własne źródło światła i kamery. Na podstawie zapisu oceniany jest rodzaj, jak i stopień zabrudzenia.

Jeśli zabrudzenie nie jest tłuste i nie jest intensywne, to możliwe jest zastosowanie metody suchej, która jest tańsza i szybsza. Polega na ona mechanicznym oderwaniu zabrudzeń za pomocą elektrycznych szczotek i odkurzeniu ich z wykorzystaniem odkurzaczy przemysłowych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z tłustym zabrudzeniem, to wykorzystywana jest metoda mokra. W tym przypadku stosuje się specjalne roztwory chemiczne w połączeniu z wodą lub parą pod wysokim ciśnieniem. Po wszystkim przeprowadzana jest inspekcja końcowa.