Skoki tandemowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Skoki tandemowe to nic innego jak popularne skoki spadochronowe z doświadczonym instruktorem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się nieco więcej o tandemie.

Czym tak naprawdę jest skok w tandemie?

Skoki tandemowe są idealnym wyborem dla osób, które chcą przeżyć niesamowitą przygodę i nie boją się wyzwań. Instruktor odpowiada za pilotowanie całym systemem sprzętu i to właśnie on odpowiada także za bezpieczne lądowanie. W trakcie samego lotu pasażer jest przymocowany do specjalnej uprzęży mocującej, dzięki czemu także ma możliwość sprawdzenia się w roli pilota.

Sterowanie spadochronem odbywa się zazwyczaj dopiero na wysokości ok. 1700 metrów. To właśnie na tej wysokości otwiera się system. Jeżeli chodzi o sam skok z spadochronu to wykonywany jest on na wysokości od 3000 do 4000 metrów. Skoki tandemowe odbywają się przy prędkości ok. 200 km/h, dlatego też sam skok trwa kilkadziesiąt sekund. Jeżeli chodzi o sam czas szybowania, to trwa on z kolei ok. 7-10 minut.

Skok w tandemie przypadnie do gustu również tym osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportami lotniczymi, które w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W dużej mierze to właśnie dzięki skokowi można dowiedzieć się, czy akrobacje lotnicze, paralotniarstwo lub spadochroniarstwo jest rozrywką właśnie dla nas.

Kto może zdecydować się na skok?

Skoki tandemowe są bardzo bezpieczne, dlatego też z ich dobrodziejstwa mogą skorzystać nie tylko seniorzy, ale również dzieci. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę przestrzeganie kilku prostych zasad, które dokładnie opisze instruktor.

Za bezpieczeństwo w całości odpowiada charakterystyczna budowa tandemu. Pamiętać należy o tym, że tandem zawiera nie tylko czaszę główną, ale również czaszę zapasową i automat, który uruchamiany jest automatycznie w razie awarii. Pamiętać należy również o tym, że na skok mogą zdecydować się wyłącznie osoby o wzroście powyżej 125 cm i wadze poniżej 120 kg.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że skoki tandemowe mogą zrealizować nawet osoby niepełnosprawne i osoby, które są częściowo sparaliżowane. Do skoku niedopuszczone są jedynie osoby z ciężkimi chorobami serca i padaczką. Ze skoku powinny zrezygnować także te osoby, które mają mniejsze lub większe problemy z ostrą niewydolnością układu krwionośnego i oddechowego.