Skrzyniopaleta plastikowa i jej wszechstronność w handlu i przemyśle

alek - czerwiec schoellerallibert.com - schoeller (16) .jpg

Nie bez przyczyny podkreślamy tu uniwersalność skrzyń plastikowych, bowiem szturmem podbiły serca nie tylko fachowców od logistyki, gospodarki magazynowej, czy menadżerów przygotowania produkcji przetwórstwa spożywczego, ale też coraz chętniej wykorzystywane są nawet w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach handlowych. Patrząc na skrzynie plastikowe, stwierdzić możemy, iż długą drogę przebyła charakterystyczna i znana jeszcze z czasów peerelowskich dość niska skrzynka „na pieczywo”, wykonana z tworzywa w wymiarach 60 na 40 cm.

Najlepszy sposób na magazynowanie, czyli skrzyniopaleta plastikowa w akcji

Wykonana z wysokiej jakości tworzywa polietylowego (HDPE) Skrzyniopaleta plastikowa to praktycznie najlepszy sposób na magazynowanie i transport produktów gotowych z rynku rolno-spożywczego, a także mniejszych rozmiarami produktów metalowych lub z tworzyw sztucznych. Polietylen o dużej gęstości ma to do siebie, iż nie chłonie i nie miesza się z czynnikami biologicznymi (stąd zastosowanie w przetwórstwie mięsnym, rybnym), jest łatwy w czyszczeniu, a także – odróżnieniu od palet i skrzyń drewnianych – jest w o wiele wyższym stopniu odporny na warunki atmosferyczne i wszelakie uszkodzenia chemiczne lub mechaniczne.

Skrzynie plastikowe w dzisiejszym, europejskim standardzie to pojemne swoiste kontenery o litrażu w przedziale od 500 do nawet 700 litrów. Najczęściej spotykane wymiary, czyli 1200 na 1000 mm ułatwiają sztaplowanie w przestrzeni magazynowej oraz załadunek na kolejnym etapie procesów logistycznych. Pomimo pozorów (dla laika, na pierwszy rzut oka niezbyt gruby plastik) skrzynie plastikowe są tak zbudowane (wzmocnienie narożników, grubsze dno i specjalne stopy, zastosowanie wzmacniającej faktury na powierzchni ścianek), iż są w dłuższym okresie czasu kilkukrotnie trwalsze niż podobne skrzynie wykonane z drewna.

Skrzynie plastikowe – wybrane funkcjonalności

Skrzyniopaleta plastikowa może, zależnie od przeznaczenia, być kontenerem zabudowanym całkowicie lub z ażurową powierzchnią ścianek, jeśli tylko dany typ produktów wymaga wentylacji. Standardowe skrzynie plastikowe są wytwarzane ze specjalnie wzmacnianymi stopami lub płozami, które ułatwiają pracę na wywrotnicach lub układarkach mobilnych. Coraz bardziej popularne są skrzyniopalety plastikowe na kołach (ułatwiających przemieszczanie skrzyni w obszarze magazynowym lub załadunkowym). Takie skrzynie plastikowe z kolei, występują w nieco mniejszych rozmiarach, najczęściej 800×600 mm lub 1200×800 mm.