Płyta g-k nie taka straszna – zobacz, jak bez obaw mocować na niej różne przedmioty

Nie da się ukryć, że system suchej zabudowy ostatnimi czasy stał się niezwykle popularny, a także praktyczny w przypadku budowy ścianek działowych. Ścianki zrobione z karton-gipsu świetnie poradzą sobie z obciążeniami. W zasadzie wystarczą specjalne kołki rozporowe, a obciążenie może zostać zamocowane. Do powieszenia na nich lżejszych przedmiotów, np. małe lustra czy małe obrazki wystarczą zwykłe gwoździe, które wbijemy pod kątem. Co jednak w przypadku większych gabarytów? Montowanie większych obciążeń, na płytach g-k, nie różni się od typowego procesu montażu. Jak zatem to zrobić?

O czym koniecznie musimy pamiętać, podczas mocowania szafek i półek?

Standardowe szafki czy różnego rodzaju półki należą do tak zwanych obciążeń średnich. Do ich zamocowania niezbędne i niezastąpione okażą się kołki uchylne, a także popularne śruby Molly czyli metalowe kołki rozprężone. Tu zastosowanie ma pewna zasada, mianowicie im więcej kołków zastosujemy, tym większe obciążenie będziemy mogli zamontować. Jednak tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nasza ścianka g-k, została zbudowana z wysokiej jakości materiałów. Nie oszczędzajmy też przy wyborze kołków.

Większość produktów z tak zwanej wyższej półki posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują wytrzymałość, a przede wszystkim efektywność mocowania. Tańsze produkty, mogą znacznie ograniczyć wartość dopuszczalnego obciążenia. Wiele przydatnych porad znajdziesz też na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.

Czy ścianka g-k poradzi sobie ze znacznie cięższymi obciążeniami?

Zdarzają się sytuacje, że na ściance g-k musimy zamontować znacznie większe gabaryty jak np. drzwi rozsuwane. Okazuje się, że nie powinno stanowić to żadnego problemu, jednak musimy posłużyć się odpowiednimi akcesoriami. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem okażą się profile ościeżnicowe, których głównym zadaniem jest przeniesienie ciężaru zamocowanego bezpośrednio na ściankach działowych wykonany z płyt gipsowo-kartonowych. Należy pamiętać, by wykonane były one z blachy, która nie może być cieńsza niż 2 milimetry. Ich montaż, musi odbyć się już podczas stawiania ściany działowej.