Foteliki samochodowe z funkcją spania – czy warto z nich korzystać?

Małe dzieci szybko zasypiają w samochodzie, a rodzice starają się zapewnić im jak najwyższy komfort w czasie snu. W tym celu maluchom zakłada się na szyję specjalne poduszki, które podtrzymują główkę dziecka i odciążają kark, lub korzysta się z fotelików samochodowych z funkcją spania.

Poduszka do samochodu czy fotelik z funkcją spania?

Poduszki dla dzieci do samochodu, czyli zagłówki do fotelików samochodowych, uniemożliwiają bezwładne kiwanie się główki dziecka na boki. Maluch spokojnie śpi, a kark i kręgosłup są mniej narażone na nadmierne obciążenia. W razie stłuczki lub wypadku zagłówek do fotelika samochodowego dodatkowo chroni dziecko. Poduszka jest miękka w dotyku, a znajdujące się w niej poliuretanowe wypełnienie dopasowuje się do kształtu głowy malucha i siły nacisku. Dodatkowo stylistyka zagłówków samochodowych dla dzieci jest przyjazna – poduchy wyglądają jak pluszaki, dzięki czemu maluchy chętnie zakładają je na szyję.

Zagłówek do fotelików samochodowych sprawdza się dobrze w czasie krótszych podróży. W długich trasach poduszka jest niewystarczająca, gdyż maluch zbytnio męczy się podczas spania w pozycji siedzącej. Jeżeli często podróżuje się z małymi dziećmi, lepszym wyborem są foteliki samochodowe z funkcją spania. Foteliki tego typu rozkładają się do pozycji półleżącej, dzięki czemu dziecko zasypia w naturalnej pozycji i lepiej wypoczywa.

Foteliki samochodowe rozkładane a bezpieczeństwo jazdy

Rozkładane foteliki samochodowe są wyposażone w oparcia, które można ustawiać w pozycji siedzącej i półleżącej. Zabronione jest przewożenie dziecka w fotelikach rozkładanych do pozycji leżącej, gdyż takie ułożenie ciała w czasie wypadku jest niebezpieczne dla dziecka. Leżące dziecko jest narażone na silniejsze wstrząsy, a jego ciało bezwładnie poddaje się energii uderzenia. Pozycja półleżąca jest bezpieczniejsza, gdyż maluch jest chroniony przed uszkodzeniem kręgosłupa. Jeśli pociecha podróżuje samochodem na leżąco, gwałtowne hamowanie lub zderzenie z innym pojazdem, powoduje silne rozciąganie szyi dziecka. Jego skutkiem może być nawet paraliż, dlatego nawet podczas długich i męczących podróży rodzice powinni przewozić malucha w pozycji półleżącej. Jeżeli trasa jest zbyt długa dla dziecka, pomimo przewożenia go w foteliku samochodowym z funkcją spania, warto podzielić ją na kilka odcinków i skorzystać z noclegu po drodze lub wypocząć przez kilka godzin w zajeździe lub na parkingu.

Jak działa fotelik samochodowy z funkcją spania?

Bezpieczne foteliki samochodowe z funkcją spania dotykają kanapy auta całą podstawą, a kąt odchylenia oparcia wynosi w nich pomiędzy 30 a 45 stopni. Modele przeznaczone dla dzieci o wadze 0-13 kg rozkłada się do snu na postoju lub poza samochodem, a fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy. Po naciśnięciu odpowiednich przycisków dół fotelika unosi się do góry, dzięki czemu dziecko układa się w sposób podobny jak w kołysce.

W modelach dla dzieci od 9 do 18 kg rozkładanie do spania jest łatwiejsze. Siedziska montuje się przodem do kierunku jazdy, a podczas rozkładania dół fotelika samochodowego unosi się lekko do góry, a oparcie przesuwa się do tyłu. Fotelik umożliwia przewożenie dziecka w pozycji półleżącej, jednak dziecko może spać wyłącznie na pleckach. Niemożliwe jest obracanie się malucha na boki, gdyż musi być przez cały czas przypięty pasami bezpieczeństwa. Co ważne, przed zakupem fotelika samochodowego z rozkładanym oparciem powinno się sprawdzić, czy z funkcji spania można korzystać w czasie jazdy. Część mniej znanych producentów zastrzega, że oparcie można rozkładać wyłącznie w czasie postoju.

W fotelikach samochodowych dla dzieci do 35 kg nie stosuje się wewnętrznych pasów, a pociechę zapina się pasami, z których korzystają dorośli pasażerowie. Modele tego typu umożliwiają lekkie odchylenie oparcia do tyłu, jednak bezpieczny kąt nachylenia jest niewielki. Nadmierne przesunięcie oparcia może sprawić, że dziecko w czasie gwałtownego hamowania wsunie się pod pas bezpieczeństwa, co grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.