Kominki gazowe – do jakich budynków pasują, rodzaje i ich zalety

Kominki gazowe to bardzo ciekawa alternatywa osób, które nie mogą posiadać kominka opalanych drewnem. Bardzo ważne przy korzystaniu z tego rodzaju kominka jest odpowiednie przygotowanie oraz eksploatacja gazowa.

Kominki gazowe potrzebują znacznie mniej ingerencji człowieka niż kominki opalane drewnem. Dlatego są bardzo chętnie wybierane przez osoby za często nieprzebywające w domu i nielubiące ,,brudnej” pracy.  

Ogromną zaletą kominków gazowych jest ich dostępność w wersji, która nie potrzebuje tradycyjnego komina (tak jest przy kominkach gazowych z zamkniętą komorą spalania). Dzięki temu wiele osób nieposiadających komina może przeprowadzić instalację gazową i móc korzystać z kominka gazowego. Trzeba pamiętać, że każdą instalację muszą wykonywać osoby mające papiery i pozwolenia na tego typu zadania.

Zalety kominka gazowego

Kominek gazowy ma bardzo dużo zalet, a do najważniejszych należą:

  • łatwość użytkowania – kominek jest prosty w obsłudze, nie wymaga dokładania drewna, czyszczenia i kontrolowania spalania
  • gaz potrzebny do kominka gazowego zajmuje znacznie mniej miejsca niż opał np. drewno
  • szybkie i proste uruchamianie– za pomocą włączenia pilota lub przyciskiem na kominku
  • możliwość regulacji płomienia przy użyciu pilota, a także zaprogramowanie kiedy kominek ma się włączyć lub wyłączyć
  • nie trzeba go czyścić i usuwać popiołu
  • dodatkowo ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje
  • może być instalowany w pomieszczeniach nieposiadających przewodów dymowych

Kominki gazowe z certyfikatami

Certyfikat CE nadawany jest kominkom gazowym i potwierdza ich jakość oraz zgodność z europejskimi normami. Tego typu dokument daje gwarancje wysokiego stopnia bezpieczeństwa oraz pewność, że kominek został sprawdzony i poddany testom pozwalającym wyeliminować pojawienie się zagrożenia.

Wszystkie urządzenia grzewcze posiadające certyfikat CE w pełni spełniają rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, zatem ich działanie nie jest szkodliwe dla ludzi oraz środowiska.

Posiadanie certyfikatu to bardzo istotna kwestia, jednak nie powinna ona ostatecznie dać nam pewności, że urządzenie jest i będzie sprawne przez wiele lat. Zawsze powinno się wykonywać przeglądy serwisowe kominków gazowych. Kominki gazowe muszą być sprawdzane, co jakiś czas przez osobę posiadającą uprawnienia do kontroli urządzeń gazowych. Takie zabiegi pozwolą wykryć czy gaz się nie ulotnił i dadzą nam poczucie bezpieczeństwa.  

Kominki gazowe z dekoracyjną okładziną

Duża popularność na rynku urządzeń grzewczych zdobyły kominki gazowe z hermetyczną komorą spalania, które nie potrzebują podłączenia do typowego komina. Powstałe zanieczyszczenia i spaliny są odprowadzane przewodem powietrzno-spalinowym, który musi być wyprowadzony na zewnątrz budynku.

Instalacja gazowa, a bezpieczeństwo

Kominki gazowe można zasilić gazem LPG z butli lub gazem ziemnym z sieci przesyłowej. Oprócz tego bardzo ważne jest właściwe przeprowadzenie instalacji gazowej do kominka. Powinna być ona dokładnie zaprojektowania i musi zawierać oraz spełniać wymagane kwestie bezpieczeństwa.

Plan oraz instalację gazową mogą przeprowadzić osoby posiadające specjalne uprawienia. Kiedy instalacja zostanie pomyślnie wykonana, należy jeszcze raz sprawdzić szczelność wykonanych połączeń za pomocą specjalnego czujnika. Jeżeli będzie jakakolwiek niepewność lub znaczący przeciek to osoba wykonująca instalacje natychmiastowo musi zamknąć zawór odcinający dopływ gazu. Po jego zamknięciu można próbować ponownie wykonać instalacje i sprawdzić wszystkie elementy.

Innowacyjne i nowoczesne kominki gazowe posiadają wbudowaną automatykę sterującą, która chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zaniku płomienia. W przypadku pojawienia się jakiś wątpliwości z drożnością instalacji lub dopływem paliwa urządzenie samo się wyłącza.

Czad to kolejne niebezpieczeństwo powiązane z kominkami gazowymi, jednak obecnie sprzedawane kominki mają na wyposażeniu czujniki stężenia gazu. Czujniki stężenia gazu należy umieszczać w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, dzięki niemu można zaobserwować zachodzące zmiany w powietrzu. Obecność czadu w powietrzu jest niemożliwa do wykrycia przez człowieka za pomocą węchu. Dlatego, aby się przed nim uchronić ważne jest poprawne przeprowadzenie instalacji gazowej, posiadanie sprawnej wentylacji oraz wyposażenie w czujnik wykrywający czad.

Spaliny, a kominek gazowy

Kominki gazowe zawsze muszą być podłączane do sprawnego komina posiadającego wkład ze stali kwasoodpornej. Natomiast, kiedy decydujemy się na kominek z hermetycznie zamkniętą komorą spalania, spaliny na zewnątrz mogą być usuwane przez przewód powietrzno-spalinowy. Przewód wcześniej należy bezpiecznie doprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku. Specyficzna budowa przewodu umożliwia mu odprowadzenie spalin na zewnątrz oraz doprowadzanie odpowiedniej ilości powietrza do kominka.