Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie posesji to ważna część inwestycji. Odpowiednie ogrodzenie zabezpiecza nas przed intruzami jak również tworzy wyraźną granicę, dokąd jest nasz teren. Asortyment dostępnych ogrodzeń jest bardzo duży. Zawsze można wybrać takie, które pasuje nam najlepiej. Wybierając to właściwe do danego projektu należy wziąć pod uwagę fakt, by najlepiej pasowało ono do elewacji domu oraz doskonale wtapiało się w otoczenie.

Ogrodzenie panelowe – jakie jest?

Wszelkiego rodzaju ogrodzenia panelowe to bardzo ciekawy system ogrodzeń składający się z kompletnych paneli (w dodatku jest to jedna z tańszych opcji). Wykorzystuje się je do odgrodzenia wspólnoty mieszkalnej, terenów sportowych czy prywatnych posesji.
Panele mogą być różne, wykonane ze stali nierdzewnej czy drewna. Ten rodzaj ogrodzenia to alternatywa dla siatki – zamiast poświęcać swój czas na naciąganie jej można ustawiać na podmurówce gotowe już panele. Do nich dopasowuje się bramy wjazdowe i furtki wejściowe. Taki system montuje się szybko i bardzo sprawnie, zważywszy, że na rynku dostępnych jest wiele elementów, pasujących do danego systemu i ułatwiających zamontowanie całego ogrodzenia.

Czy montować samodzielnie czy zgłosić się do profesjonalnej firmy?


Ogrodzenie panelowe składa się ze słupków profilowych, podmurówki i paneli. W teorii montaż całego ogrodzenia nie jest trudny i każdy może sobie doskonale z nim poradzić, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszych możliwości. Jeżeli boimy się, że to zadanie nas przerośnie możemy rozejrzeć się za specjalistyczną firmą. Na pewno opcja, kiedy sami będziemy ustawiać ogrodzenie jest znacznie tańsza, ale czy zawsze uda nam się to zrobić dokładnie i szybko i czy w efekcie końcowym będziemy zadowoleni ze swojego ogrodzenia?
Na te pytania musimy odpowiedzieć sobie sami.

Wady i zalety samodzielnego montowania płotu modułowego?

Im płot jest mniejszy tym łatwiejszy do samodzielnego zamontowania. Zanim zaczniemy sami go montować, powinniśmy przygotować odpowiednio teren pod płot. Wydawałoby się, że wystarczy nam tylko skrzynka narzędziowa, a praca na świeżym powietrzu pozytywnie na nas wpłynie. Pamiętajmy jeszcze o dobrym pomocniku i o odpowiedniej pogodzie podczas prac przy zakładaniu płotu.
Początkiem prac powinno być dokładne odmierzenie i rozmieszczenie słupków, dopiero potem, po zamontowaniu ich w odpowiednich miejscach, możemy na nich umieścić moduły ogrodzenia. W jaki sposób to zrobić? Można o tym przeczytać w artykule na temat montażu paneli ogrodzeniowych z podmurówką. W zasadzie samodzielny montaż to przygotowanie terenu, konkretne obliczenia, ustawienie słupków i dopasowanie odpowiednich elementów. Całości prac nie wykonamy jednego dnia, ponieważ słupki powinniśmy osadzać w ziemi przy pomocy betonowania ich zaprawą murarską, a następnie zaczekać ok. 1-2 tygodnie aż cała konstrukcja będzie stabilna. O ile panele stalowe są już fabrycznie zabezpieczone przed korozją i złymi warunkami atmosferycznymi o tyle panele drewniane dodatkowo musimy sami zaimpregnować.

W czym możemy wybierać na rynku?

Na rynku mamy wiele propozycji paneli ogrodzeniowych. Wybierając dobre ogrodzenie na swoją posesję powinniśmy kierować się następującymi zasadami:
– czy ogrodzenie będzie pasowało do naszej posesji,
– czy odpowiednio nas zabezpieczy,
– czy łatwo jest je zamontować samemu, czy będziemy zmuszeni zwrócić się do firmy,
– jakiej szerokości są oczka – zbyt duże, nie będą bardzo usztywniać naszego ogrodzenia.
Powinniśmy także zwrócić uwagę na średnicę drutu, ponieważ by obniżyć cenę paneli, producenci często z nią “eksperymentują”.

Inne problemy przy montowaniu paneli ogrodzeniowych?

Moduły i słupki, podobnie jak wszystkie inne dodatkowe elementy, które pomagają nam montować panele ogrodzeniowe, oferowane na rynku są oddzielnie. Powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę na materiał, z którego są zrobione i na ich wielkość. Może zdarzyć się tak, że obejmy czy śruby do montowania, będą wykonane z gorszego materiału lub nie będą pasować, jeśli chodzi o rozmiar. Starajmy się by całe nasze ogrodzenie było jak najlepszej jakości ponieważ jeden rdzewiejący element stanie się początkiem spadającej lawiny.

Artykuł stworzony we współpracy z: https://montazogrodzenia.com/