4 sposoby na przedłużenie żywotności kołdry

4 sposoby na przedłużenie żywotności kołdry

Nawet najlepiej wykonana pościel, charakteryzująca się niezwykle wysoką jakością, potrafi zniszczyć się pod wpływem nieprawidłowego użytkowania. Oto więc cztery skuteczne metody na zapobiegnięcie ewentualnym zniszczeniom, dzięki którym kołdry całoroczne będą służyć domownikom nie tyle przez cały rok, ile przez całe długie lata.

1. Codzienne wstrząsanie kołdry

W celu utrzymania wysokiej sprężystości pościeli oraz podtrzymania jej budowy warto za każdym razem po w staniu z łóżka energicznie nią wstrząsnąć, podobnie zresztą jak poduszkami. Zajmuje to dosłownie kilka sekund, a robi sporą różnicę.

Od czasu do czasu kołdrę można też porządnie wytrząsnąć na zewnątrz. Najłatwiej wtedy zawiesić ją na sznurze od bielizny bądź po prostu na trzepaku i wytrzepać przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego narzędzia.

2. Delikatne pranie

Większość standardowych kołder całorocznych może być prana w pralce, dlatego nikt nie znajdzie wymówki do tego, by ich w ogóle nie czyścić. Trzeba jednak uważać na to, jak się to robi. Konieczne będzie zapoznanie się z instrukcjami dotyczącymi prania zawartymi w metce doczepionej do materiału.

Delikatne pranie zazwyczaj zakłada zastosowanie niskiej temperatury, wynoszącej 30-40 stopni C, oraz zmniejszenie wirowania i użycie naturalnego płynu. Z płynu zmiękczającego lepiej w ogóle zrezygnować, albowiem może on nieodwracalnie zniszczyć materiał lub jego wypełnienie.

3. Regularne wietrzenie materiału

Kołdry powinny być regularnie strzepywane, ale też i wietrzone. W przypadku gdy tylko ma się taką możliwość, bo mieszka się w domu z dostępem do działki, wietrzenie zaleca się przeprowadzać na zewnątrz.

Proces powinien potrwać od pół godziny do nawet dwóch godzin. Kołdry całoroczne można też wietrzyć w zamkniętych pomieszczeniach, rozścielając je na płasko na łóżku albo rozwieszając je na kanapie, a następnie otwierając na oścież okna, najlepiej te znajdujące się w pobliżu mebla.

4. Specjalistyczna regeneracja

Powyższe metody pomogą utrzymać właściwy stan kołdry całorocznej. W przypadku gdy jednak dojdzie do powstania na nich jakichś większych zabrudzeń lub zniszczeń, najlepiej będzie oddać je w ręce specjalistów, którzy zajmą się nimi holistycznie.

Kompleksowa regeneracja kołder całorocznych obejmie ich czyszczenie, wietrzenie, łatanie ubytków oraz odświeżanie. Zwykle wypada ona taniej niżeli zakup zupełnie nowej kołdry.