Jak pozwać pracodawcę i kiedy można to zrobić? Pomoc prawnika w reprezentowaniu przed sądem

Spór między pracownikiem a pracodawcą niekiedy jest na tyle silny, że może doprowadzić do pozwu i rozprawy sądowej. W takiej sytuacji mogłoby się wydawać, że pracownik jest bez szans i niepotrzebnie marnuje swój czas oraz nerwy. Na szczęście wcale tak nie jest, a przepisy chronią nie tylko pracodawców, ale także pracowników.

Jeśli nie masz już pomysłu na to, jak rozwiązać konflikt ze swoim szefem i sprawa jest poważna, to jedynym rozwiązaniem może okazać się sporządzenie pozwu. Pomoc doświadczonego prawnika https://adwokat-trochimiuk.pl/adwokat-garwolin/ przyda Ci się, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie sprawy. Uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia z adwokatem jest stosunkowo łatwe, jeśli okoliczności jasno mówią o winie pracodawcy.

Kiedy można pozwać swojego pracodawcę? 

Zanim dasz do zrozumienia swojemu pracodawcy, że chcesz go pozwać, upewnij się, że w ogóle masz taką możliwość. Pozew do sądu pracy można złożyć, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że pracodawca łamie postanowienia prawa pracy. Możesz to zrobić np. gdy pracodawca stosuje mobbing, nie wypłaca na czas pieniędzy za wykonaną pracę, dyskryminuje Cię czy też, gdy pracodawca wypowie umowę niezgodnie z prawem.

Brak wypłaty pensji 

Jednym z najczęstszych powodów pozywania pracodawców jest opóźnienie w wypłacie lub całkowity brak wypłaty wynagrodzenia podstawowego i ewentualnych dodatków do wynagrodzenia. Jeśli wystąpi taka sytuacja, pracownik może zażądać od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Co więcej, pracownik może zażądać odszkodowania, jeśli brak wypłaty lub opóźnienie wyrządziły mu szkodę.

Mobbing 

Mobbing to jedno z zagrożeń, które coraz częściej pojawia się w środowisku pracy. Mobbingu może dokonywać pracodawca na pracowniku, ale także inni współpracownicy. Takie zachowanie polega na podejmowaniu działań, które mają na celu ośmieszenie pracownika oraz obniżenie jego samooceny i poczucia bezpieczeństwa. Pracownik, który doświadcza mobbingu, może dochodzić swoich praw w sądzie pracy i zażądać odszkodowania.

Złe wypowiedzenie umowy i wystawienie świadectwa pracy

Pracownik może pozwać pracodawcę, jeśli ten niewłaściwie wypowiedział jego umowę. Jeśli uważasz, że Twoja umowa została wypowiedziana w sposób nieuzasadniony lub niezgodny z prawem to możesz skorzystać z pomocy prawnika, który zajmie się sprawą. Sąd rozstrzygnie, czy zwolnienie pracownika i zgodność procedury wypowiedzenia jest zgodna z przepisami prawa. Podobna sytuacja dotyczy źle wystawionego świadectwa pracy. Jeśli pracodawca nie dostarczył Ci świadectwa pracy najpóźniej w terminie 7 dni po ustaniu stosunku pracy, to możesz go pozwać. Także, gdy w świadectwie znajdują się nieprawdziwe informacje, można dochodzić swoich praw w sądzie.

  1. Jak pozwać pracodawcę?

Jeśli chcesz, aby sprawa została rozwiązana sprawnie i z korzyścią dla Ciebie to skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika. Specjalista zajmie się pozwaniem Twojego pracodawcy i będzie reprezentował Twoje dobre imię przed sądem. Wygranie z pracodawcą w pojedynkę jest bardzo trudne, dlatego najlepiej jest od razu poprosić o pomoc doświadczonego adwokata. Pomoc takiej osoby jest nieoceniona.