Popraw bezpieczeństwo w pracy: Jakie są możliwości ochrony głowy?

Do najgroźniejszych obrażeń głowy dochodzi na skutek upadków. Najczęściej spotykanymi są jednak udary słoneczne. Obu można zapobiec – lub co najmniej zminimalizować ryzyka – odpowiednio dobraną ochroną głowy.

Nakrycie głowy pomoże zwyciężyć nad warunkami pogodowymi

Obrażenia głowy przy pracy należą do tych z najpoważniejszymi konsekwencjami. Głowę trzeba jednak chronić także przed zbyt dużym gorącem lub zimnem czy przed skalpowaniem.

Gdy pracujesz na zewnątrz, jesteś wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. W lecie może łatwo dojść do udaru słonecznego, w zimie do odmrożenia. Nieprzyjemny jest także deszcz lub wiatr. Chodzi w zasadzie o niedogodności bez długotrwałych konsekwencji, jednak nawet kilkudniowa niezdolność do wykonywania pracy potrafi popsuć humor.

Rozwiązaniem są nakrycia głowy w postaci chustek, czapek, kaszkietów lub przynajmniej kurtka z kapturem. Docenisz funkcjonalne materiały, które są odporne na zmiany warunków pogodowych.

Czapki ze wzmocnieniem to ochrona antyskalpowa

Podczas wielu działalności grozi zaplątanie włosów, które może spowodować bolesne skalpowanie. Ochronę tworzą czapki ze wzmocnieniem i bez, berety oraz siatki do włosów. Czapki oraz inne nakrycia głowy nie są oczywiście jedynym elementem bezpieczeństwa – ważne jest szczególnie określenie i dotrzymywanie procedur bezpieczeństwa.

Kaski są obowiązkowe w wielu zawodach. Ma to swój powód

Hełmy są obowiązkowe podczas poruszania się na budowie, jak też w trakcie wykonywania wielu dalszych zawodów. Obniżają dotkliwość obrażeń w razie upadku i chronią głowę przed spadającymi przedmiotami. Kask roboczy trzeba wybierać tak, aby spełniał normy europejskie i aby odpowiadał użytkownikom. Hełmy są dostępne w kilku rodzajach i dają różny poziom ochrony.

Praktyczne są kaski, w których można regulować wielkość – najczęściej przy pomocy pokrętła. Hełm powinno się zmieniać co 3 aż 5 lat. Nowy kask powinno się kupić także na wypadek zużycia.

Na co myśleć podczas wyboru hełmu?

  • Rodzaj pracy
  • Rodzaj hełmu
  • Kolor
  • Normy techniczne
  • Komfort
  • Kompatybilność z akcesoriami

Przyłbice ochronne zapobiegają obrażeniom wzroku i twarzy

Dostępne są samodzielne osłony ochronne lub modele łączone. Gdy kupujesz samodzielną osłonę, sprawdź czy pasuje do hełmu lub innych akcesoriów. Osłony chronią wzrok i całą twarz przed odlatującymi cząstkami, ewentualnie żarem i dalszym niebezpieczeństwem. Służą także w służbie zdrowia jako ochrona przed bakteriami i wirusami. Należycie wybrana osłona powinna wykraczać poza obszar twarzy.

Certyfikowane osłony umożliwiają przepływ powietrza, nie powodują zamglenia i można w nich swobodnie oddychać. Dzięki temu uda ci się przepracować całą zmianę.

Ochrona głowy jest bardzo ważna, nie lekceważ jej

Poprawnie wybrana ochrona głowy obniża ryzyko obrażeń, poza tym jest wygodna i nie zakłóca wykonywania pracy. Fatalne konsekwencje ma szczególnie nienoszenie kasku. Dlatego pamiętaj o przestrzeganiu przepisów operacyjnych, do których często należy noszenie kasku lub innej ochrony głowy.