Obecnie wykorzystywane na ogromną skalę sprężone powietrze staje się już podstawą działalności przedsiębiorstw z różnych gałęzi gospodarki. A w takiej sytuacji nie można pozwolić sobie na rozciągnięty w czasie serwis czy naprawę sprężarek powietrza. Trzeba działać szybko – czasem nawet jeden dzień przestoju w pracy generuje gigantyczne koszty! Jak zorganizować naprawę sprężarek? Ile to trwa i jak przebiega?
Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny a naprawa kompresorów
Każde nowe urządzenie nabywane od producenta, dystrybutora bądź sprzedawcy jest objęte okresem gwarancyjnym o określonej długości. Dotyczy to nie tylko sprzętu takiego jak kompresory i sprężarki, ale też wszystkich elementów instalacji (filtrów, osuszaczy, separatorów itp.). Jeśli w czasie trwania gwarancji pojawi się jakaś awaria lub usterka, powinna zostać naprawiona bezpłatnie. Wyjątkiem zwykle jest wada spowodowana niewłaściwą eksploatacją urządzenia – w tym wypadku wiele zależy od zapisów umowy pomiędzy kupującym a sprzedawcą.
Regularne serwisowanie, przeglądy techniczne, pomiary i audyty
Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż… naprawiać! Dlatego każda osoba odpowiedzialna za kondycję instalacji pneumatycznej w przedsiębiorstwie musi pamiętać o tym, że podstawą bezawaryjnego działania systemu są:
- regularny serwis sprężarek – co określoną liczbę godzin pracy urządzenia lub zawsze, gdy pojawią się jakieś problemy (np. spadki mocy czy ciśnienia).
- regularne przeglądy techniczne – nawet jeśli pozornie wszystko działa tak, jak powinno, zawsze warto sprawdzać co jakiś czas kondycję instalacji – zarówno całości, jak i poszczególnych elementów – z pomocą nowoczesnych narzędzi;
- właściwa eksploatacja urządzeń – należy zawsze stosować się do zaleceń producenta sprzętu i pamiętać o wymianie na czas wszystkich elementów eksploatacyjnych jak olej sprężarkowy czy filtry; w przeciwnym razie można spodziewać się awarii;
- zaawansowane pomiary i audyty – nawet niewielka nieszczelność układu czy niewłaściwa konfiguracja urządzeń mogą znacząco obniżyć wydajność, ale także doprowadzić do usterki, dlatego warto korzystać z wiedzy specjalistów i nowoczesnych narzędzi pomiarowych.
Oczywiście nawet pomimo regularnej dbałości o instalację pneumatyczną może się zdarzyć, że któryś jej element będzie wymagał remontu bądź naprawy, jednak te kilka czynności w sposób znaczący obniża to prawdopodobieństwo! No dobrze, ale co zrobić, gdy jednak taki problem się wydarzy?
Naprawa kompresorów powietrza w 24 h od zgłoszenia
Nawet jednodniowy przestój pracy zakładu pociąga za sobą poważne skutki finansowe. Dlatego serwisy robią wszystko, co w ich mocy, aby z każdą naprawą sprężarki czy innego urządzenia zamknąć się w 24 godzinach od momentu zgłoszenia.
Dostępność oryginalnych części zamiennych
Pamiętaj, że oficjalni przedstawiciele marek kompresorów mają do dyspozycji wszystkie potrzebne oryginalne części zamienne do sprężarek od tego producenta, w tym także silniki napędowe czy bloki śrubowe. Również ewentualny czas na sprowadzenie danego komponentu jest skrócony do minimum.
Wykonywana naprawa sprężarek powietrza, która opiera się wyłącznie na częściach oryginalnych, może zagwarantować dalszą niemal bezawaryjną eksploatację urządzeń oraz wydłużyć ich żywotność.
Urządzenia zastępcze dla klienta
Niektóre serwisy oferują dostarczenie klientom urządzenia zastępczego na czas naprawy. W ten sposób skutki awarii instalacji pneumatycznej nie są prawie odczuwalne – przedsiębiorstwo może dalej pracować z pełną efektywnością i nie traci środków związanych z przymusowym przestojem w pracy.