Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze

koralewscy.pl krol (11) .jpg

Rozwój nowoczesnych technologii i obniżenie ich ceny przyczyniły się do wzrostu liczby pojazdów poruszających się po publicznych drogach. Wraz z wzmożonym ruchem zmniejszyło się bezpieczeństwo pieszych przekraczających ulice. Niezależnie od tego, ile pasm ma droga, przekraczanie jej jest zawsze obciążone pewnym ryzykiem. W jaki sposób zwiększać bezpieczeństwo na drogach?

Legislacyjne rozwiązania, których celem było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach

Osoby, które zajmują się przygotowywaniem przepisów prawa zauważają problem, jakim jest brak bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Z tego powodu wprowadzane są nowe przepisy, których kardynalnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. W ostatnich latach zakazano używania telefonów na przejściach, gdyż powodowało to rozproszenie u pieszych. Nie zwracali oni uwagi na to, co dzieje się na drodze i konsekwencją takiego zachowania były wtargnięcia na ulicę. Zwiększono również bezpieczeństwo poprzez nadanie bezwzględnego pierwszeństwa pieszym na przejściach. Dzięki temu kierowcy zwracają baczniejszą uwagę na to, co dzieje się na drogach i chodnikach. To ważne, aby zmiany prawne doprowadzały do sytuacji, gdy każdy uczestnik ruchu drogowego może czuć się bezpiecznie.

Azyle dla pieszych – czy spełniają swoją rolę?

Jednak nie tylko zmiany prawne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są azyle dla pieszych. Te specjalne wysepki pozwalają na przekroczenie ulicy w sposób płynny. Ważne jest również to, że osoby, które z jakiegoś powodu nie są w stanie przekroczyć całej ulicy mogą w połowie przejścia nieco odpocząć. Wadą rozwiązania jest to, że ulica musi być w miejscu azylu nieco szersza. Dodatkowo azyle dla pieszych są zazwyczaj budowane w czasie remontów dróg, więc nie powstają natychmiastowo po wystąpieniu potrzeby.

Dlaczego azyle dla pieszych nie są budowane wszędzie?

Azyle dla pieszych to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie, nie sprawdzi się jednak na każdym przejściu. Azyl nie będzie wybudowany na drogach, gdzie nie są wyznaczone pasy, a także w miejscach gdzie droga jest po prostu zbyt wąska – uniemożliwia to wydzielenie miejsca na postój dla pieszych. Ważne są również środki finansowe – azyl jest droższy niż zwykłe wymalowanie pasów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie azyle dla pieszych.