Jak zabrać się remont elewacji?

Elewację warto co jakiś czas odnowić. Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o estetykę, choć i ta bez wątpienia ma znaczenie. Równie ważne jest zabezpieczenie ściany budynku przed warunkami zewnętrznymi oraz poprawa izolacji cieplnej. Jak się za to zabrać i o czym warto pomyśleć w trakcie prac remontowych?

Kiedy warto pomyśleć o remoncie elewacji?

Wiele osób za remont bierze się wtedy, gdy ze ścian zewnętrznych zaczyna odpadać tynk. Samo odnowienie elewacji czasem wtedy wystarczy, ale jeśli dochodzi do takiej sytuacji, zawsze warto najpierw przyglądnąć się stanowi ścian. Może okazać się, że w pierwszej kolejności niezbędne będą także gruntowne prace mające na celu zabezpieczenie samej ściany.

Inną przyczyną może być też wilgoć lub zagrożenie wilgocią. To częsty przypadek w sytuacjach, gdy na przykład źle wykonano rynnę lub gdy doszło do uszkodzenia rur w budynku. Podobnie jak w przypadku powyżej,w takiej sytuacji niezbędne będzie w pierwszej kolejności usunięcie przyczyny problemu – tak, by odnowiona elewacja mogła tym razem służyć dłużej.

Kolejnym problemem może być sygnalizowana już powyżej niewystarczająca izolacja cieplna budynku. Jeżeli ucieka z niego zbyt wiele ciepła, warto zabezpieczyć go odpowiednio. Oczywiście dotyczy to nie tylko ścian, ale i szczelności okien – niemniej właśnie docieplenie elewacji ma całkiem spore znaczenie.

Jak się zabrać za odnawianie elewacji budynku?

Prace tego typu warto poprzedzić oceną techniczną budynku. Wspierając się pomocą wyspecjalizowanych firm można dowiedzieć się jaka powinna być grubość, ale i rodzaj warstwy ocieplającej, by służyła jak najdłużej. To istotne, ponieważ w praktyce nie jest ona wieczna. Za jakiś czas budynek będzie wymagał ponownego docieplenia i dobrze by było, by nie nie doszło tego już po roku lub dwóch.

To ma wyglądać!

Warstwa docieplająca to jedno. Warto jednak zadbać również o to, by elewacji po jej odremontowaniu, jak najlepiej się prezentowała. Sposoby na to mogą być różne. Można wykorzystać profile elewacyjne, odpowiednio dobrać kolorystykę farb (samo malowanie nie musi być jednolite – równie dobrze można wykorzystać kilka barw na różnych wysokościach lub różnych elementach budynku).

Farby to nie jedyny sposób na uczynienie zewnętrznych ścian ciekawszymi dla oka. Warto sięgnąć po listwy elewacyjne, dzięki którym można uczynić otoczenie okna dużo bardziej estetycznym. Odpowiednio dobrane i pomalowane na kolor dobrze dopasowany do koloru ścian, potrafią przyciągać wzrok zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i bloków wielorodzinnych.

Ale listwy elewacyjne (jak również przeznaczone do nich profile elewacyjne) stosuje się nie tylko przy oknach. Odpowiednio wykorzystane mogą uatrakcyjniać wygląd całych fragmentów ścian zewnętrznych, co również warto wykorzystywać – oczywiście z głową, aby projekt jako całość miał ręce i nogi.

Dobierz farbę

Jeżeli chodzi o malowanie elewacji, to warto zauważyć, iż dobór farby to nie tylko kwestia jej barwy. Należy znaleźć taką, która będzie odpowiednio trwała i będzie na tyle odporna na promieniowanie UV, ze nie zacznie zbyt szybko blaknąć. Do tego dochodzi też kwestia rodzaju tynków położonych na ścianie. O ile na cementowych i cementowo-wapiennych można stosować wiele typów farb, o tyle na tynkach wapiennych w grę będą wchodzić jedynie farba silikatowa lub wapienna.