Zastosowanie oprawy awaryjnej

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się oprawa awaryjna. Oprawa ma na celu doświetlenie drogi ewakuacyjnej oraz zapobieganie panice.

Czym jest oprawa awaryjna?

W zaniku zasilania podstawowego ciężko jest znaleźć wyjście z budynku, dlatego taki sprzęt jest niezastąpiony. Można wyróżnić oprawy ewakuacyjne oraz oprawy kierunkowe.

Jednym z kluczowym elementów budynków użyteczności publicznej jest oświetlenie awaryjne. Instalacja powinna mieć wysoką żywotność oraz sprawność działania. Wybór oprawy awaryjnej jest bardzo ważny, ponieważ powinna spełniać wszystkie wymogi.

Działanie oprawy

W sytuacji utraty światła na wypadek awarii niezbędne jest oświetlenie dodatkowe. Warto dodać, że zasilanie awaryjne przejmuje działanie opraw podstawowych, a to oznacza, że instalacje muszą być koniecznie niezależne od siebie.

W skład oświetlenia awaryjnego wchodzi oświetlenie zapasowe oraz ewakuacyjne. Oświetlenie zapasowe jest odpowiedzialne za zapewnienie nieprzerwanej pracy podczas awarii.

Wybór oprawy awaryjnej

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli opraw awaryjnych, jednak lepiej sugerować się jakością niż ceną. Tania Oprawa awaryjna może nie być tak skuteczna, dlatego polecamy z niej zrezygnować. W sytuacji zagrożenia życia bardzo łatwo o zbiorową panikę, dlatego najważniejsze to zachować spokój.

Należy też pamiętać o właściwym oznaczeniu dróg ewakuacyjnych. Bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku jest najważniejsze, dlatego nie warto na tym oszczędzać. Wybierając oświetlenie awaryjne najlepiej skorzystać z technologii LED. Żarówki ledowe trzeba rzadziej wymieniać, a do tego działają dłużej niż tradycyjne.